Znaczenie stanowiska a plonowanie
Odmiany mają różny genetyczny potencjał plonowania, a jego realizacja podczas sezonu wegetacyjnego zależy od przebiegu pogody, zabiegów agrotechnicznych oraz jakości gleby. Związana jest z nią żyzność gleby, czyli zdolność do zaspokojenia potrzeb pokarmowych roślin. Gleby żyzne mają większą produktywność, a więc na nich można uzyskać wyższy plon. Niestety większość gleb w Polsce to słabe stanowiska, dlatego tak ważny jest dobór odmian.
Nasiona kukurydzy na słabe gleby
Profil odmiany pozwala na jego bardzo dokładne przeanalizowanie pod kątem potrzeb gospodarstwa, dlatego też przed wyborem nasion kukurydzy na ziarno, warto porównać je między sobą. Firma Osadkowski zaopatruje Rolników w materiał siewny kukurydzy w całej Polsce, dlatego jej oferta odmian jest bardzo szeroka, zróżnicowana pod kątem FAO, sposobu użytkowania, wymagań glebowych innych cech użytkowych.
Rekomendowane nasiona kukurydzy na ziarno na słabe gleby:
- DKC 3972
- RGT Lipexx
- RGT Afixx
Maksymalne wykorzystanie gruntów ornych w gospodarstwie niekiedy "wymusza" również uprawę kukurydzy na kiszonkę na słabszych glebach. Wówczas eksperci z firmy Osadkowski polecają jedną z poniższych odmian:
- Goldnugget
- SM Bard
- LG 31.252
Powtarzalność plonowania powyższych odmian została potwierdzona przez rozsiane po całym kraju, doświadczenia nadzorowane przez Dział Doradztwa i Rozwoju firmy Osadkowski.
Co jest lepsze na słabe gleby flint czy dent?
Wielu ekspertów wskazuje, że lepsze na słabe gleby są odmiany typu dent, ponieważ dużo szybciej pobierają wodę w okresie pęcznienia nasion i lepiej wykorzystują ją do kiełkowania. Zwiększa to dynamikę wschodów, co z kolei zmniejsza ryzyko zgorzeli siewek. W przypadku gorszych stanowisk bardzo ważne jest maksymalne wykorzystanie wilgoci glebowej w okresie kiełkowania, dlatego że mają one tendencję do przesuszania.
Tutaj https://osadkowski.pl/material-siewny/kukurydza-na-ziarno--c-001133 dostępna jest oferta nasion kukurydzy na ziarno, rekomendowana na różne stanowiska glebowe.