Co to właściwie jest błąd 500 i jak go unikać?
Czym jest błąd 500?
Błąd 500 to tzw. wewnętrzny błąd serwera, który występuje na serwerze internetowym do którego akurat próbujemy zdobyć dostęp. Jest on znacznie bardziej ogólnym komunikatem niż inne błędy na stronie internetowej jak np. 404, przez co wymaga dokładnego sprawdzenia przez programistę, pod kątem tego co poszło nie tak na serwerze strony internetowej. Błąd 500 najczęściej występuje wówczas, gdy dany serwer jest skonfigurowany, tak, że akurat w tym momencie nie może poprawnie odpowiedzieć na zadanie o które jest poproszony, w wyniku czego mamy brak dostępu do strony internetowej.
Jakie komunikaty najczęściej informują o wystąpieniu błędu http 500?
- 500 Internal Server Error
- HTTP 500 – Internal Server Error
- Temporary Error (500)
- Internal Server Error
- HTTP 500 Internal Error
- 500 Error
- HTTP Error 500
- That’s an error.
Najczęstsze przyczyny wystąpienia błędu 500
Niestety rozbieżne przyczyny występowania błędu http error 500, nie ułatwiają konkretnej diagnozy. Z tego też powodu warto zawsze wykonywać kopię zapasową, ponieważ może okazać się nawet, że naprawienie tego błędu nie będzie możliwe, wówczas bez kopii zapasowej tracimy cenne pliki.
Można jednak wymienić kilka z najczęściej występujących przyczyn opisywanego błędu:
- błąd w pliku .htaccess,
- przeciążenie serwera, poprzez dużą liczbę zapytań
- błędy w skryptach
- problem z dostępem do plików i katalogów
To tylko kilka przyczyn, które występują na tyle często, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że dotyczyć będą również Twojej strony internetowej, czy sklepu internetowego.
Jak szybko reagować- czyli jak naprawić błąd 500?
Tak jak wspomniano we wstępie brak dostępu do strony internetowej na Wordpress, w wyniku błędu 500, wywołuje negatywne odczucia wśród użytkowników oraz w dużym uproszczeniu, nie sprzyja działaniom SEO, dlatego też warto jak najszybciej usunąć błąd. Niestety, to, że błąd 500 jest tak bardzo ogólny, nie ułatwia możliwości jego szybkiego rozwiązania, a jego naprawienie wymagać może dogłębnej i szczegółowej analizy. Poniżej znajdują się 3 możliwości, od których można zacząć jeśli akurat na naszym serwerze wystąpił błąd 500.
- Po pierwsze zmiana we wtyczkach i motywach- błąd 500 może wywoływać, któraś z zainstalowanych wtyczek, czy motywów, które wykorzystujemy prowadząc strony internetowe na WordPress. Warto sprawdzić, tę opcję najprostszym sposobem, czyli wyłączając je po kolei, weryfikując tym samym, czy któreś z nich nie wywołuje błędu.
- Po drugie poprawna konfiguracja .htaccess- jedną z przyczyn występowania błędu 500, jest niepoprawna konfiguracja .htaccess. Warto przyjrzeć się tej kwestii, próbując ponownie skonfigurować .htaccess, być może to okaże się przyczyną błędu 500.
- Po trzecie aktualizacja- wszelkie zmiany we wtyczkach i motywach, są przeprowadzane przy pomocy aktualizacji. To konieczne, również z perspektywy bezpieczeństwa strony internetowej, jednak taka aktualizacja, może okazać się przyczyną wystąpienia błędu 500, powracając do poprzedniej wersji, sprawdzimy, czy przyczyna błędu tkwi właśnie w aktualizacji.
Szybka naprawa błędów 500 jest bardzo ważna z perspektywy pozycjonowania stron w Google.
Jak naprawić błąd z perspektywy użytkownika?
Błąd 500 może jednak wcale nie być tak uciążliwy, jak opisano powyżej, może okazać się, że jest on dużo prostszy do rozwiązania. Spójrzmy na sprawę z perspektywy, użytkownika odwiedzającego stronę internetową na której pojawił się błąd 500. Co może zrobić użytkownik?
- Ponowne odświeżenie strony www
- Usunięcie plików cookie z przeglądarki
- Wyczyszczenia pamięci podręcznej
- Nawiązanie kontaktu z właścicielem strony internetowej
Jeśli jesteś właścicielem strony www i nie udało Ci się wyeliminować błędu 500, warto jeszcze skontaktować się z właścicielami hostingu, być może problem leży po jego stronie.