Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 00:24
Z OSTATNIEJ CHWILI:

Praca zdalna a kodeks pracy - istotne informacje

7 kwietnia 2023 weszła w życie zdalna pracy, która daje wiele możliwości pracownikom. Warto bliżej przyjrzeć się temu, jakie zmiany na nas czekają i jak mogą one wpłynąć na pracę w domu. O czym mówi nowy Kodeks pracy? Co powinniśmy wiedzieć o pracy zdalnej?
  • 17.04.2023 13:53
  • Autor: Grupa Tipmedia
Praca zdalna a kodeks pracy - istotne informacje

Praca zdalna a kodeks pracy

Z pewnością praca zdalna a kodeks pracy to aspekt, który interesuje każdego pracownika. Musimy wiedzieć, że Kodeks pracy uzupełniony został o pracę zdalną. Długo te kwestie regulowała ustawa z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach dotyczących zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19 i innych zakaźnych chorób. Istotne jest to, że przepis ten wprowadzony został w związku z epidemią i miał zastosowanie przez okres trwania zagrożenia. 

Przeprowadzone analizy wskazują, że wiele osób przez cały czas pragnie wykonywać pracę z domu lub w hybrydowej formie. Nie jest tajemnicą, że pracodawcy także doceniają taki rodzaj pracy. Nic więc dziwnego, że zaproponowane zostały nowe przepisy, które powinien znać każdy pracownik. 

Czym jest praca zdalna?

Czym dokładnie jest praca zdalna? Najprościej rzecz ujmując, polega ona na wykonywaniu zajęcia w domu, czyli pod wskazanym miejscem zamieszkania pracownika. Co ciekawe, taka praca może być wykonywana jedynie częściowo lub w pełnym wymiarze czasu. Nie bez znaczenia jest fakt, że najważniejsze jest uzgodnione miejsce pracy z pracodawcą. W sytuacji, gdy miejsce działań wskazane zostaje przez pracodawcę, wtedy nie mówimy o pracy zdalnej. To sprawia, że nie ma możliwości narzucenie drugiej stronie tego, gdzie ma wykonać swoje zadania. Na stronie poradnikprzedsiebiorcy.pl znajdziemy więcej cennych informacji na ten temat. 

Warto zauważyć, że wykonywanie zdalnej pracy jest jednoznaczne z uzgodnieniem między stronami umowy o pracę, co może nastąpić w trakcie zatrudnienia lub przy zawieraniu umowy. W trakcie zatrudnienia może być dokonane z inicjatywy pracodawcy lub na wniosek pracownika (w formie papierowej lub elektronicznej). Uzgodnienie to powinno obejmować między innymi:

  • Miejsce wykonywania pracy
  • Fakt pracy zdalnej
  • Ustalenie, czy jest to całkowita, czy częściowa praca zdalna
  • Inne ważne elementy zdalnej pracy, zgodnie z przepisami prawnymi

Czy możliwe jest wykonywanie zdalnej pracy z polecenia szefa?

Polecenie pracodawcy

Okazuje się, że cały czas możliwe jest wykonywanie zdalnej pracy na polecenie przełożonego. Jednakże ten fakt odnosi się do okresu obowiązywania nadzwyczajnego stanu lub wtedy, gdy zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w danym miejscu nie jest możliwe. Poza tym pracownik może złożyć oświadczenie o tym, że posiada warunki techniczne i lokalowe do wykonywania zdalnej pracy. 

Nie od dziś wiadomo, że praca zdalna daje wiele zalet pracownikom i pracodawcom. Jeżeli pracujemy z domu, nie musimy wcześniej wstawać i dojeżdżać do danego miejsca. Samemu musimy dbać o to, aby wszystkie zadania zostały wykonane. Tutaj nie mamy szefa nad głową, dlatego wymagana jest samodyscyplina i zaangażowanie. Istnieje zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników takiej pracy. Jedni wskazują, że wolą pracować w otoczeniu innych ludzi, a drudzy z kolei doceniają zacisze domowe. Jeśli chcemy przejść na zdalną pracę, trzeba te kwestię dokładnie uzgodnić ze swoim pracodawcom. Spore znaczenie mają także nowe przepisy kodeksu pracy, które weszły w życie 7 kwietnia 2023. Praca w domu wiąże się zarówno z wieloma wymogami, jak też udogodnieniami. Nie zawsze jest to możliwe i dotyczy zazwyczaj osób, które pracują w biurach. 

--- Materiał partnera ---