Na poniedziałkowej sesji rady miasta za uchwałą zagłosowali wszyscy obecni radni, czyli 20 rajców. Kierownik Biura Prezydenta Suwałk Kamil Sznel poinformował, że główne uroczystości z tej okazji odbędą się 2 marca w 300. rocznicę nadania praw miejskich przez króla Augusta II Mocnego. Druga część obchodów nastąpi w sierpniu podczas Dni Suwałk. Program obu uroczystości i wielu innych samorząd przedstawi w styczniu na specjalnej konferencji prasowej.
W ramach przygotowań do obchodów na rondzie w centrum Suwałk stanęły w 2018 r. rzeźby Romualda i Rocha, kamedułów, założycieli miasta. Magistrat kupił też niedawno insygnia władzy dla prezydenta i przewodniczącego rady. Insygnia będą używane przez nich podczas szczególnie ważnych uroczystości dla mieszkańców grodu nad Czarną Hańczą. Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz zapowiedział także, że chce odnowić w 2020 r. elewację ratusza.
Przypomnijmy, że Suwałki powstały z osady założonej w XVII w. przez zakon kamedułów, którzy mieszkali w klasztorze w Wigrach. W 1715 r. ogłosili oni Suwałki miastem, ale dopiero 2 marca 1720 r. przywilejem królewskim August II Mocny potwierdził te prawa.
Suwałki mają dziś 70 tys. mieszkańców. Miasto od lat nazywane jest polskim biegunem zimna. Od około 10 lat jest szczególnie lubiane przez obywateli Litwy, którzy przyjeżdżają do nas na zakupy do wielu sklepów, marketów i galerii handlowych.
JB
Napisz komentarz
Komentarze