Duże zainteresowanie tematyką pozwoliło wypełnić aulę PWSZ, którą oprócz studentów odwiedzili też m. in.: suwalscy nauczyciele i seniorzy. Prelegenci mówili m. in. o wątkach kultury żydowskiej w twórczości pisarzy (w tym Marii Konopnickiej), nauczaniu o holokauście, czy trudnych relacjach polsko-żydowskich.
Prof. Anna Janicka gro swojego wystąpienia poświęciła twórczości suwalskiej pisarki – Marii Konopnickiej, która zajmowała się m. in. tematyką asymilacji Żydów, co najokazalej widać w noweli „Mendel Gdański”.
Dr Grażyna Dawidowicz mówiła z kolei o wyzwaniach edukacyjnych w kontekście historii suwalskich Żydów, o niewielkiej wiedzy młodzieży na temat holokaustu, czy historii Żydów w regionie (białostockie getto, odsetek ludności suwalskiej wyznania mojżeszowego).
O problemach Żydów i często trudnych relacjach polsko-żydowskich opowiadał natomiast Jerzy Walczak, aktor Teatru Żydowskiego, który jeszcze w latach 60-tych nazywał się Izaak Gerszt. Aktor odnosząc się do problemu holokaustu, wyjaśnił, że dla środowiska żydowskiego bardzo istotne są groby zmarłych. Brak śladu po tych, którzy zginęli w piecach krematoryjnych jest dla ich potomków podwójną tragedią. Grający, zarówno w języku jidysz oraz polskim aktor, interesuje się problemami powstającymi na pograniczu kultur: żydowskiej, polskiej i niemieckiej. Uważa, że teatr, będący próbą dialogu, może pomóc zrozumieć siebie i innych. Aktor grał m.in. w filmach reżyserowanych przez Andrzeja Wajdę („Korczak” oraz „W ciemności”).
Program konferencji wzbogacony został o występy artystyczne: zespół taneczny „Srebrne Pierwiosnki”, kierowany przez Marię Jolantę Lauryn, zaprezentował dwa, żydowskie tańce, a zespół wokalny „Złota Jesień”- trzy, żydowskie pieśni („Austeria”, „Walc francis oraz „Wszyscy ludzie braćmi być powinni”).
Organizatorem konferencji był Wydział Ochrony Zdrowia PWSZ w Suwałkach, na czele z inicjatorką - dr Barbarą Nowacką. Przybyłych witały również: dr Agata Wądołowska, prorektor ds. studenckich i dydaktyki oraz dr Małgorzata Andryszczyk – dziekan Wydziału. W imieniu suwalskiego samorządu głos zabrał Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach i zwrócił uwagę na fakt, że miasto Suwałki wiele zawdzięcza społeczności żydowskiej: „To oni podczas 140-letniego zamieszkiwania w Suwałkach zbudowali tu pierwsze zakłady drzewne i włókiennicze, browar, młyny, a także szpital, dom starców, hotele, księgarnie i kina. Liczebność tej społeczności w 1931 r. wyniosła 34% społeczeństwa”.
Napisz komentarz
Komentarze