W Suwałkach w czerwcu ubiegłego roku został ustawiony pierwszy w Polsce pomnik ofiar obławy augustowskiej. Pomnik usytuowano na rondzie przy wjeździe do Suwałk od strony Jeleniewa. Stoi on na granitowym postumencie, z którego wyłaniają się dwie skrępowane drutem kolczastym dłonie. W geście błagalnym trzymają znak Polski Walczącej.
Pomysł zrealizował i sfinansował Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku. Ks. Stanisław Wysocki, który kieruje związkiem powiedział, że w Augustowie pomnik stanie na Rondzie Solidarności, które znajduje się przy wjeździe do Augustowa od strony Białegostoku. Ksiądz dodał, że pomnik i 8-tonowy postument, na którym stanie są już gotowe. Miesiąc temu radni Augustowa jednogłośnie poparli pomysł na sesji rady miejskiej.
Ks. Wysocki powiedział, że w sumie będą trzy takie pomniki: w Suwałkach, Augustowie i Sokółce. „To będą tacy trzej symboliczni strażnicy pamięci ofiar obławy augustowskiej. Pamięć o niej musi być żywa” - dodał ks. Stanisław Wysocki.
Na Suwalszczyźnie od wielu lat mieszkańcy oddają hołd pomordowanym. W Gibach co roku wspomina się tamte wydarzenia przed 10-metrowym krzyżem na wzgórzu, w miejscu symbolizującym pochówek zaginionych. Widnieje tam napis: "Zginęli, bo byli Polakami". Na kamiennych tablicach wyryto nazwiska 592 zaginionych.
JB
Napisz komentarz
Komentarze