Obława Augustowska jest największą niewyjaśnioną zbrodnią popełnioną na Polakach po II wojnie światowej. Przeprowadziły ją w lipcu 1945 roku oddziały NKWD. Armia Czerwona zatrzymała kilka tysięcy osób powiatu: augustowskiego, sejneńskiego, suwalskiego i sokólskiego podejrzanych o współpracę z Armią Krajową. Do aresztu trafiły kobiety, mężczyźni, nastolatkowie. O blisko sześciuset ślad całkowicie zaginął. Urywa się w obozie w okolicach Gib, skąd miano ich wywieźć do miejscowości Kalety na Białorusi. To tam, tuż za polską granicą, mają być jamy grobowe ofiar obławy.
Żołnierzy podziemia niepodległościowego i członków miejscowej ludności wspierającej partyzantów, którzy zginęli w Obławie Augustowskiej upamiętniają krzyże na wzgórzu w Gibach. To tam, co roku w lipcu spotykają się rodziny ofiar, samorządowcy, okoliczna ludność, by oddać hołd poległym. Tak będzie i w tym roku.
Uroczystości upamiętniające wydarzenia 1945 roku rozpoczną się 10 lipca, o godzinie 18:00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Gibach. Następnego dnia, 11 lipca, o 10:00 z placu przy Szkole Podstawowej w Gibach wyruszy rajd rowerowy szlakiem Ofiar Obławy. 12 lipca organizatorzy zapraszają w samo południe na wspólną modlitwę na Wzgórze Krzyży w Gibach. Tu także 18 lipca o godzinie 19:00 odbędzie się koncert oraz promocja książki Teresy Kaczorowskiej "Było ich 27". Główne uroczystości 75. rocznicy Obławy Augustowskiej odbędą się w niedzielę 19 lipca.
Organizatorami są: Gmina Giby, Stowarzyszenie Pamięci Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, Parafia Rzymskokatolicka w Gibach, Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945, IPN oddział w Białymstoku, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku.
Wydarzenia zostały objęte patronatem Narodowym Prezydenta Polski Andrzeja Dudy, honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz patronatem posła na Sejm RP Jarosława Zielińskiego.
Napisz komentarz
Komentarze