Mural wykonał miejscowy artysta Jacek Marcinkowski. Został namalowany na budynku po byłym dworcu PKS. Budynek jest okrągły, a mural zajmuje całą jego powierzchnię.
Malunek przedstawia panoramę Lipska i cztery związane z miastem postacie. Przy dacie 1580 r. – widnieje król Stefan Batory, który tego roku 8 grudnia nadał Lipskowi prawa miejskie. Przy dacie 1915 r. jest postać lokalnego bohatera Stanisława Żłobikowskiego. W czasie I wojny światowej Niemcy uwięzili w kościele mieszkańców miasta. Rosjanie chcieli zbombardować świątynię, nie wiedząc o tym, że w środku są ludzie. Żłobikowskiemu udało się dostać do Rosjan i poinformować ich o tym. Sowieci odstąpili ostatecznie od bombardowania. Na muralu jest także marszałek Józef Piłsudski, który przed bitwą Niemeńską w 1920 r. przyjechał do Lipska, gdzie odbyło się spotkanie dotyczące planowanej bitwy. Błogosławiona Marianna Biernacka widnieje przy dacie 1943 r. Kobieta ofiarowała swoje życie za życie brzemiennej synowej, która miała być wówczas aresztowana przez Rosjan. Mariannie udało się przekonać rosyjskiego dowódcę, by zamiast synowej zabrali ją do aresztu. Kobieta potem zginęła z pozostałymi ponad 50 aresztowanymi działaczami Armii Krajowej. W 1999 r. beatyfikował ją Jan Paweł II.
To jest pierwszy mural w Lipsku, który został sfinansowany w ramach programu Niepodległa – Polska Stulecie Odzyskania Niepodległości. W ramach projektu odbyła się także w lipcu rekonstrukcja historyczna aresztowania ponad 50 mieszkańców Lipska, którzy wywiezieni pod Grodno zostali tam zamordowani. "To były dwa działania, mural i ta rekonstrukcja, którymi uczciliśmy dążenia Polski i cierpienia mieszkańców naszego grodu w drodze do niepodległości" – powiedziała Izabela Wróbel z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lipsku.
Odsłonięcia muralu z burmistrzem miasta Lechem Łępickim dokonał w poniedziałek wiceminister kultury Paweł Lewandowski. Potem wszyscy przeszli pod kopiec Wolności, gdzie złożyli kwiaty.
JB
Napisz komentarz
Komentarze