Szef rządu podziękował wicepremierowi, ministrowi kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotrowi Glińskiemu, podsekretarz stanu w MKDNiS Magdalenie Gawin oraz działaczom patriotycznym za zaangażowanie.
12 lipca 1945 r., oddziały NKWD i Smiersz rozpoczęły na Suwalszczyźnie operację, w której zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego. Operacja zwana Obławą Augustowską jest największą niewyjaśnioną zbrodnią popełnioną na Polakach po II wojnie światowej.
Dom Turka to mieszcząca się w Augustowie kamienica w stylu imperialno-ruskim. Została ona zbudowana w 1900. Przed drugą wojną światową była własnością rodziny Rechtmanów. Po 1922 w budynku przez pewien czas znajdował się zakład fotograficzny. W latach 1928-1936 w kamienicy mieściła się cukiernia Bośniaka Kiamila Takosza, nazywanego Turkiem, od którego wzięła się potoczna nazwa budynku – Dom Turka.
Od początku 1940 do czerwca 1941 kamienica była siedzibą NKWD i NKGB. Areszt umiejscowiony był w podziemiach, zaś na wyższych kondygnacjach znajdowały się biura. W budynku więziono przeciwników władzy radzieckiej oraz osoby przeznaczone do deportacji w głąb ZSRR. Od 1945 do 1956 w budynku mieściło się UB.
W 2006 zapadła decyzja o zwrocie kamienicy spadkobiercom rodziny Rechtmanów. Następnie kamienica została sprzedana prywatnemu przedsiębiorcy, który planował przeznaczyć obiekt na cele handlowe. Władze Augustowa składały właścicielowi propozycję odkupienia lub wymiany nieruchomości, aby umieścić w budynku placówki kulturalne. W 2011 budynek został wpisany do rejestru zabytków pod numerem A-340. Obecnie budynek nie jest zagospodarowany.
Napisz komentarz
Komentarze