Klasztor w Wigrach został wybudowany w latach 1694-1745 przez zakon kamedułów. W 1796 r. zaborcze władze pruskie skonfiskowały dobra zakonne. Klasztor został zniszczony w czasie II wojny światowej; ocalał tylko zabytkowy kościół. Zabudowania klasztorne zostały odbudowane przez państwo po wojnie.
Proboszcz parafii w Wigrach i prezes Fundacji Wigry Pro ks. Jacek Nogowski powiedział w poniedziałek podczas konferencji poświęconej temu zabytkowi, że kuria w Ełku stara się dbać o dziedzictwo jakim jest klasztor. „Chcemy, żeby ono żyło, żeby było dostępne dla wszystkich“ - dodał ks. Nogowski.
Remont eremów, w których zamieszkiwali kameduli jest częścią projektu pt. "Klasztor w Wigrach jako spuścizna kulturowa Zakonu Kamedułów". Projekt został sfinansowany z funduszy unijnych oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Remont eremów trwał ponad 3 lata.
„Cieszymy się, że klasztor z roku na rok pięknieje. Klasztor to nie tylko muzeum, to miejsce modlitwy, spotkań, konferencji a także miejsce, gdzie odbywają się wystawy, koncerty czy plenery“ - powiedział ksiądz Nogowski. Proboszcz wigierskiej parafii poinformował, że oprócz remontu w ramach projektu powstały instalacje multimedialne, dzięki którym będzie można poznać historię regionu.
Obiekty mają być dostępne dla zwiedzających od 1 maja, o ile - jak podkreślił ksiądz proboszcz - pozwolą na to warunki epidemiczne.
JB
Napisz komentarz
Komentarze