Główny zakres działalności nowo otwartej placówki to diagnostyka psychologiczna, psychoterapia indywidualna, grupowa i rodzinna, a także wsparcie psychologiczne zarówno w domu jak i w szkole.
"Naszą opieką objęte zostaną dzieci przed rozpoczęciem realizacji nauki szkolnej i realizujące obowiązek szkolny oraz młodzież kształcąca się w szkołach ponadpodstawowych. Do Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej nie wymagane jest skierowanie“ powiedziała podczas otwarcia placówki dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Suwałkach Bożena Łapińska.
W suwalskim ośrodku pracują psychologowie, psychoterapeuci oraz terapeuci środowiskowi. Jak sami przyznają, kluczowa jest współpraca z rodzinami i placówkami oświatowymi, ponieważ skala zaburzeń u dzieci i młodzieży rośnie z roku na rok w. Przez ostatnie 10 lat liczba młodych pacjentów z myślami samobójczymi wzrosła tysiąckrotnie.
„Problem jest ogromny. Możliwość powołania takich ośrodków pojawiła się w ubiegłym roku i sukcesywnie powstają one na terenie naszego województwa“ - powiedziała Wiesława Burnos z Zarządu Województwa Podlaskiego.
Do Ośrodka mogą zgłaszać się nie tylko dzieci i młodzież, borykające się z zaburzeniami, ale także rodzice. Ośrodek będzie czynny pięć dni w tygodniu od poniedziałku do piątku, a dwa razy w tygodniu aż do godziny 20.00.
Obecnie pod opieką nowej placówki znajduje się 40 pacjentów. Najmłodszy z nich ma zaledwie trzy lata.
„Wielokrotnie miałem sygnały, że taka pomoc jest potrzebna i dlatego cieszę się z tej inicjatywy. Zapewni to opiekę psychiatryczną najmłodszym mieszkańcom Suwałk, którzy zwłaszcza dziś w odizolowaniu i samotności muszą borykać się z własnymi problemami“ - powiedział podczas otwarcia prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.
Pozostałe ośrodki, które funkcjonują w ramach Specjalistycznego Psychiatrycznego Szpitala Psychiatrycznego w Suwałkach znajdują się w Becejłach, Sokółce, Augustowie i w Sejnach.
JB
Napisz komentarz
Komentarze