Cmentarz przy ulicy Bakałarzewskiej w Suwałkach to wyjątkowy w skali kraju zespół cmentarzy siedmiu wyznań. Stanowi on świadectwo czasów, w których w grodzie nad Czarną Hańczą mieszkali po sąsiedzku przedstawiciele różnych narodowości i wyznań. Najstarszy i największy jest cmentarz rzymskokatolicki, który powstał na początku dziewiętnastego wieku. Na suwalskim cmentarzu jest wiele miejsc, przy których warto zatrzymać się chociaż na chwilę.
Spoczywa tu wiele wybitnych i ważnych dla historii Suwalszczyzny osób. Można znaleźć nagrobki lekarzy, żołnierzy i urzędników.
W tym tygodniu wielu mieszkańców porządkuje groby swoich bliskich. Niestety, zwłaszcza w starej części cmentarza widać, że nie wszystkie groby są odwiedzane.
Wiele zabytkowych nagrobków naruszył także ząb czasu. Dlatego od 8 lat, 1 listopada, na suwalskim cmentarzu prowadzona jest kwesta z myślą o ich renowacji. Mimo pandemii także i w tym roku z puszkami będzie można spotkać samorządowców, ludzi kultury, młodzież. Wspomóc akcję będzie można w niedzielę od godziny 9:00 do 16:00.
W zeszłym roku zebrano blisko 15 tysięcy złotych. Dzięki tym pieniądzom odrestaurowano pomnik Francuza spoczywającego w Suwałkach, który zmarł w 1864 roku.
Co roku kwesta odbywała się także w Augustowie. Zdecydowano jednak, że w tym roku pieniądze można wpłacić tylko na specjalne konto.
TM
Napisz komentarz
Komentarze