Piotr Piłasiewicz i Paweł Kotwica 3 lata temu rozpoczęli produkcję miodów pitnych. Pomysł na Augustowską Miodosytnię zrodził się z zaangażowania w przywracanie bartnictwa oraz z chęci podzielenia się doświadczeniami z domowym miodosytnictwem. Miodosytnictwo to staropolska tradycja produkcji miodów pitnych. W Augustowie powstają miody pitne najwyższej jakości, produkowane w sposób tradycyjny. Naturalne surowce pozyskiwane są z terenu Puszczy Augustowskiej i obszarów sąsiednich. Ważny jest też sposób pozyskiwania miodu. Bartnictwo opiera się na pierwotnych metodach. To pszczoły same wybierają przygotowaną w pniu dziuplę i same budują tam plastry. Z tych barci bartnicy wydobywają miód.
Augustowscy bartnicy w lutym postanowili, że swoje miody wyślą do Denver w Stanie Kolorado na prestiżowy konkurs Miodów Pitnych n Świecie - Mazer Cup. Oba wysłane miody stanęły na podium. Złoty medal otrzymał w kategorii " Varietal - Słodkie" miód Augustowski Późny, a srebrny medal w kategorii :Tradycyjne - Słodkie" otrzymał miód Augustowski Wczesny.
W tegorocznej edycji konkursu sędziowie ocenili ponad 1100 miodów z całego świata, w tym 427 miodów profesjonalnych, które podzielone były na 23 kategorie.
W ofercie Augustowskiej Miodosytni jest 6 miodów pitnych.
TM
Napisz komentarz
Komentarze