Laureaci konkursu otrzymali statuetki Podlaskiej Marki i nagrodę finansową 10 tys. zł, a dodatkowo każdy z nagrodzonych otrzymał voucher na weekend z Mercedesem. Nagrody przyznano po raz 16.
Oto pełna lista laureatów:
W kategorii Społeczeństwo laur zwycięzcy otrzymały Czwartkowe Obiady u Diabetyków
To cykliczne spotkania edukacyjne i integrujące skierowane do osób chorych na cukrzycę. Od lat organizuje je Polskie Stowarzyszenie Diabetyków (PSD) Oddział Wojewódzki w Białymstoku.
Tytuł najlepszego Produktu Spożywczego otrzymała Woda Krynka.
Firma ściśle kojarzona z północno-wschodnim regionem Polski już od 1945 roku dostarcza swoim klientom naturalną wodę źródlaną wydobywaną ze źródła „Krynka" o głębokości – 70 m. Dzięki czystości biologicznej i braku w jej składzie składników szkodliwych dla zdrowia człowieka nie podlega żadnemu procesowi uzdatniania ani nie jest dezynfekowana.
Za najlepszy Produkt Użytkowy uznano Sklejkę Zakładów Przemysłu Sklejek BIAFORM S.A.
Sklejka z Biaformu - pomysł Artura Hasbacha sprzed stu lat jest ciągle w świetnej formie. Dziś służy do budowy domów, stadionów, apartamentów dla gwiazd. Użyto jej nawet do budowy letniej rezydencji Prezydenta Stanów Zjednoczonych i najwyższego budynku świata Burdż Chalifa.
Seria książek dla dzieci „Żubr Pompik" Tomasza Samojlika zwycięzcą w kategorii Kultura.
Żubr Pompik – postać stworzona w 2008 roku przez hajnowianina Tomasza Samojlika jest głównym bohaterem 22 książek dla dzieci. Podczas lektury opowiadań dzieci poznają tajemnice Puszczy Białowieskiej, odwiedzają polskie parki narodowe. Ostatnia seria, zapoczątkowana w 2019 roku, to wielkoformatowe książki z okienkami, skierowane do najmłodszych czytelników.
Kapituła konkursu, w kategorii Wydarzenie do nagrody wskazała IX Festiwal Rock na Bagnie organizowany przez Fundację na rzecz Rozwoju Powiatu Monieckiego.
Międzynarodowy Festiwal „Rock na Bagnie" w Goniądzu istnieje od 2010r. i jest obecnie jednym z bardziej rozpoznawalnych festiwali rockowych w Polsce. Festiwal ściąga tysiące fanów rocka z całego kraju a nawet Europy. Do tej pory zagrały na nim zespoły m.in z Polski, Anglii, Litwy, Białorusi, Niemiec, Szwecji, Irlandii, Czech, Słowacji, Japonii. Festiwal jest znakomita promocją województwa podlaskiego.
W kategorii Odkrycie nagrodę otrzymały Badania nad aktywnością biologiczną grzybów nadrzewnych Puszczy Białowieskiej prowadzone przez Politechnikę Białostocka i Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
To projekt badawczy dotyczący grzybów medycznych. Specjaliści z Politechniki zbudowali bank ekstraktów z grzybów z Puszczy Białowieskiej, który zawiera ponad 150 sklasyfikowanych i opisanych gatunków (kolejnych kilkaset czeka na opracowanie). Natomiast specjaliści z UMB sprawdzają je pod kątem medycznym.
W tym roku poszerzono kategorie konkursowe. Po raz pierwszy nagrody przyznano w kategoriach Biznes i Projekt 4.0 otrzymały je Grupa Chorten i Dolina 4.0
Podlaską Markę w kategorii Biznes, za mocne wsparcie lokalnych inicjatyw społecznych przyznano Grupie Chorten. Natomiast zwycięzcą kategorii Projekt 4.0 otrzymała Dolina Rolnicza 4.0 – projekt Fundacji Regionalny Ekosystem Innowacji.
Grupa Chorten Polska Grupa Sklepów Spożywczych Chorten, wywodząca się z Podlasia, w swoich działaniach mocno angażuje się w życie lokalnej społeczności, w ciągu roku wspierając blisko setkę inicjatyw o charakterze pomocowym, sportowym i edukacyjnym z regionu. m.in.: Wigilię Białostocką, Fundację Pomóż, Fundację Hospicjum Proroka Eliasza, Motoserce, Targi Pogranicza w Siemiatyczach.
Projekt Dolina 4.0 ma za zadanie wdrożenie efektywnych działań mających na celu eliminację pułapek, jakie obecnie dopadają polską gospodarkę. Stworzenie gamy rozwiązań technologicznych dedykowanych mechanizacji rolnictwa pozwoli na osiągnięcie konkretnych efektów ekonomicznych. Do efektów tych należy zaliczyć: zmniejszenie nakładów pracy ludzkiej, zwiększenie wydajności pracy, wykonywanie poszczególnych zabiegów w terminach agrotechnicznych, zmniejszenie strat plonów i tym samym zwiększenie efektywności produkcji rolniczej. Efektem w przetwórstwie spożywczym będzie automatyzacja i robotyzacja w strefach związanych z procesami technologicznymi, w szczególności związanych z pakowaniem, konfekcjonowaniem czy też śledzeniem i znakowaniem, co umożliwi przeniesienie zasobów ludzkich tam gdzie są najbardziej potrzebne.
Podczas Gali wręczono też nagrodę konkursu towarzyszącego Podlaskiej Marce – Podlaska Marka Konsumenta. W tym roku, głosami internautów zwyciężyła księgarnia internetowa Tania Książka.
Listę nagrodzonych zamknęli zdobywcy tytułu Ambasadora Podlaskiej Gospodarki. W tym roku wyróżniono Podlaską Branżę Medyczną: Medical-Łomża sp. z o.o , Laboratorium Centrum Symulacji Medycznych - Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód w Suwałkach sp. z o.o. Medgal sp. z o. o, ChM sp. z o.o, Mindhand sp. z o.o, Petros Psyllos, Imago Krzysztof Matuk, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Politechnika Białostocka
Tradycyjnie, po ogłoszeniu wyników konkursu i prezentacji zwycięzców ogłoszono „Honorowego Ambasadora Województwa Podlaskiego".
Została nim Jagiellonia Białystok. Warto dodać, że w tym roku białostocka drużyna obchodzi stulecie istnienia.
Napisz komentarz
Komentarze