Ponad to były pokazy konne, przemarsz kawalerii ulicami miasta oraz msza polowa. Wręczone zostały także odznaczenia państwowe za zasługi na rzecz upowszechniania wiedzy historycznej. Odznaczenia wręczył Bohdan Paszkowski, wojewoda Podlaski. Wśród 11 odznaczonych znalazło się dwóch suwalczan - historyk Krzysztof Skłodowski oraz Artur Płoński. Panowie są członkami Grupy Rekonstrukcji Historycznej Garnizon Suwałki.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele samorządu, wojska, grupy rekonstrukcyjne, kawalerzyści na koniach oraz rodziny dawnych żołnierzy, m.in syn oficera Pułku.
Nie bez przyczyny setna rocznica powstania Pułku obchodzona była w Suwałkach. Odegrały one bowiem znaczącą rolę w historii szwoleżerów.
Pułk powstał w obliczu ciężkiej sytuacji na froncie polsko- bolszewickiej w 1920 roku i wymaszerował jako 201 Ochotniczy Pułk Szwoleżerów. Taką nazwę nosił do grudnia 1920 roku, kiedy to za swoje męstwo i dokonania na froncie został przemianowany na 3. Pułk Szwoleżerów. Powstał jako pułk ochotniczy i formował się na Mazowszu. Jednak to właśnie w Suwałkach w 1922 roku został na stałe zakwaterowany w koszarach przy ulicy Sejneńskiej. Stacjonował tu do 1939 roku. Pułk liczył ponad pół tysiąca żołnierzy oraz kilkaset koni. O historii Pułku opowiada plenerowa wystawa, która stoi na placu Marii Konopnickiej. Suwalczanie mogą ją oglądać do połowy września.
TM
Napisz komentarz
Komentarze