Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:45
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Opera Straszny Dwór w SOK

Wyjątkowym wydarzeniem uczcimy 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W poniedziałek 11 listopada śpiewacy i soliści oraz chór Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie w Sali im. A. Wajdy zaprezentują operę „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki w reżyserii Roberta Dymowskiego.
Opera Straszny Dwór w SOK
Gratką nie lada dla suwalczan będzie fakt, że na scenie zobaczymy i usłyszymy także suwalczankę Natalię Ołów w roli Jadwigi oraz  tancerzy ZPiT Suwalszczyzna i Suwalską Orkiestrę Kameralną,  którą gościnnie poprowadzi maestro Tomasz Labuń, uznany muzyk, kompozytor i dyrygent Orkiestry Symfonicznej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego
 
„Straszny dwór” jest najczęściej grywaną polską operą, uważaną za największe dzieło Moniuszki i zarazem najlepszy tego typu utwór polski XIX wieku. I choć kompozytor napisał operę ku pokrzepieniu serc, to utwór obok wątków romantycznych i tragicznych odnoszących się do trudnej sytuacji Polski pozostającej pod zaborami, zawiera wiele elementów komediowych. Akcję swojego wybitnego dzieła Moniuszko umieścił w dworku szlacheckim pierwszej połowy XVIII wieku, w czasach sarmackich, sławiąc staropolską kulturę, jej tradycję, obyczaje, stroje i tańce, uroki sielskiego życia, z szelestem sukien i fraków oraz zręczną intrygą miłosną i nierozwikłaną tajemnicą „strasznego dworu”.
 
Wielu krytyków porównuje moniuszkowski Straszny dwór z „Panem Tadeuszem” Adama Mickiewicza, znajdując wiele podobieństw. Jednym z nich, jednocześnie najbardziej widowiskowym jest finał, w którym Mickiewiczowską epopeję wieńczy zaręczynowy polonez, a Straszny dwór - zamaszysty mazur.
 
Prapremiera opery miała miejsce w Warszawie 28 września 1865 roku w Teatrze Wielkim. Mimo entuzjastycznego przyjęcia przez publiczność, przedstawienie zdjęto z afisza już po trzech przedstawieniach. Carskiej cenzurze nie podobała się atmosfera polskości widoczna zarówno w libretcie Jana Chęcińskiego, jak i w muzyce, polskich tańcach i innych nawiązaniach do rodzimego folkloru, czy tradycji romantycznej pieśni. W czasach niewoli znacząco wybrzmiewała słynna aria z kurantem, a słowa tęsknoty za zmarłą matką można było odczytać jako szloch nad losem pozostającej pod zaborami ojczyzny.  Dziś, dzięki poruszanej tematyce, patriotycznej wymowie dzieła oraz odniesieniom do wciąż uniwersalnych i aktualnych wartości, to spektakl, który warto zobaczyć, a już na pewno nie sposób przeoczyć.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid tel.579925890 Data dodania komentarza: 16.06.2022, 21:05Źródło komentarza: Suwałki: zderzenie 4 aut na ul. PułaskiegoAutor komentarza: MoonTreść komentarza: Zróbcie otwarty dostęp, ludzie z dobrego serca więcej wrzucą niż za te bilety...Ale przecież trzeba zarobić?Data dodania komentarza: 3.03.2022, 13:46Źródło komentarza: 10 marca koncert charytatywny "Suwałki dla Ukrainy"Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Dobrze napisane. Nam pomogły wskazówki of firmy ZANAMER, która opublikowała artykuł o tym czego nie powinna zawierać strona internetowa. Dzięki temu nie popełniliśmy błędów. Może się komuś przyda link. https://zanamer.pl/czego-nie-powinna-zawierac-strona-internetowa/ Data dodania komentarza: 5.12.2021, 13:10Źródło komentarza: Jak stworzyć idealną stronę internetową? Banalnie prosteAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Dziwne,niby w sejneński bardzo mało ludzi zaszczepiło się a zgonow tylko jeden ciekawe czy na covid umarł czy przez covid ?Data dodania komentarza: 2.12.2021, 14:30Źródło komentarza: Raport koronawirus 2.12. - W regionie zmarło 11 osób, w kraju ponad 500, 27 tys. zakażeńAutor komentarza: Nie lubię PiSuTreść komentarza: Przedlużenie stanu o 60 dni nie wiele da bo Łukaszenka będzie pchać o wiele dłużej "turystów" na naszą granicę. Co zrobi nasz NIErząd? Dzień przerwy w stanie wyjątkowym i ogłosi stan wyjątkowy od nowa z możliwością przedłużenia go znów o 60 dni? xDData dodania komentarza: 12.10.2021, 16:03Źródło komentarza: Imigranci siłowo forsują granicę z Białorusi do Polski (film Straży Granicznej)Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osobę poszkodowaną w wypadku lub jej rodzinę o kontakt, Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 3.07.2021, 23:43Źródło komentarza: Po wypadku zablokowana droga Suwałki – Budzisko
Reklamadotacje rpo
Reklama