- 3250 m2 powierzchni zajmie nowa biblioteka z nawet 12 tys. mb półek na woluminy;
- 150 osób – pomieści jednocześnie czytelnia w nowej bibliotece;
- Obserwatorium z planetarium będzie miało sześć kondygnacji.
Marszałek Kosicki gratulując wspaniałego przedsięwzięcia, wyraził przekonanie, że wpłynie ono na jakość i komfort nauczania na Uniwersytecie w Białymstoku oraz spowoduje, że ośrodek ten będzie nie tylko najlepszym w Polsce, ale też w Europie, a nawet i na świecie.
– Mam przekonanie, że powinniśmy sobie stawiać ambitne cele, dlatego cieszę się, że takie inwestycje są realizowane w Białymstoku, a szczególnie na uczelni, z którą jestem silnie związany – zaznaczył marszałek.
Budowa obu obiektów rozpoczęła się wiosną tego roku. Wykonawca – firma Budimex S.A. – planuje oddać obserwatorium w marcu przyszłego roku, natomiast na nową bibliotekę studenci uniwersytetu poczekają do przełomu roku 2020/2021.
Robert Ciborowski, rektor UwB, nie ukrywając radości z optymistycznych prognoz co do ukończenia budów snuł plany dotyczące przyszłości kampusu przy ul. Ciołkowskiego.
– To, co tu powstaje jest początkiem naszych szerszych planów co do uczelni. W przeciągu najbliższych kilku lat kampus UwB zupełnie zmieni swój wizerunek oraz zakres i będzie centrum miasta i regionu jeśli chodzi o kwestie naukowe, dydaktyczne, studenckie – powiedział.
Rozszerzanie potencjału i rozwój uczelni podkreślał także w swoim liście odczytanym przez posła Jacka Żalka Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Z kolei Bohdan Paszkowski, Wojewoda Podlaski, wyraził nadzieję, że pnące się w górę gmachy będą kolejnym impulsem rozwoju nie tylko uczelni, ale także społeczno-gospodarczego całego miasta i regionu.
– Nawiązując do powstającego obserwatorium życzę społeczności uniwersyteckiej, by prowadziła nas do gwiazd, także w przenośni, wytyczając studentom i mieszkańców regionu nowe horyzonty – dodał wojewoda.
Wystąpienia gości – posłów, władz województwa i miasta, wykonawców i projektantów, a także przedstawicieli kadry naukowej uczelni – zakończyło podpisanie aktów erekcyjnych oraz poświęcenie ich i kamieni węgielnych przez bp Henryka Ciereszko i Abp Jakuba. Następnie zostały one wmurowane w posadzkę obiektów wraz z, jak tradycja każe, aktualnie używanymi monetami oraz dzisiejszymi wydaniami lokalnych gazet.
Obie inwestycje są zrealizowane z dofinansowaniem z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Biblioteka będzie się składać z magazynu książek na parterze, magazynu zbiorów specjalnych wraz z pracowniami. Na piętrze obiektu znajdą się m.in. sale szkoleniowe oraz dwukondygnacyjna czytelnia z antresolą.
6-kondygnacyjne obserwatorium pomieści z kolei: planetarium na 30 osób, sale do zajęć dydaktycznych, pokoje do pracy naukowej oraz obserwatorium z otwieraną kopułą na najwyższej kondygnacji.
Planuje się, że w kolejnym etapie rozbudowy kampusu wokół budynku obserwatorium powstanie park doświadczeń, łączący edukację z zabawą.
źródło: Wrota Podlasia
Napisz komentarz
Komentarze