Uroczystości zaczną się w Muzeum Wigier o 10.00 wykładem Dariusza Morsztyna ‘Biegnącego Wilka’, zatytułowanym „Harcerskie obozy instruktorskie nad Wigrami 1929–1939”. Od 10.40 Tomasz Miłko opowie o roli i losach batalionu w latach 1939–1944.
O 11.15 zaplanowano otwarcie wystawy „Z Wigrami w tytule”, a o 11.30 przemarsz lub przejazd w miejsce odsłonięcia pomnika, gdzie o 12.30 się ono odbędzie. Obelisk postawiono w zatoce hańczańskiej, nazywanej też zatoką harcerską, w lesie w okolicach Cimochowizny.
Uroczystości organizuje Wigierski Park Narodowy we współpracy z Harcerskim Ruchem Ochrony Środowiska im. Św. Franciszka z Asyżu i Instytutem Pamięci Narodowej, który jest także fundatorem pomnika.
Batalion Harcerski „Wigry” wziął swoją nazwę od obozów instruktorskich, organizowanych nad Wigrami w 20–leciu międzywojennym. Przygotowywał harcerzy i kadrę instruktorską do zbrojnego stawienia oporu w nadchodzącej wojnie i był niezależny od Szarych Szeregów. Wziął udział w walkach na terenie okupowanej Warszawy.
Napisz komentarz
Komentarze