Festiwalowe jury złożone z najwybitniejszych polskich etnomuzykologów i folklorystów ocenia autentyczność repertuaru, sposób jego wykonania, wiarygodność lokalnej gwary (w wypadku śpiewaków i zespołów śpiewaczych) oraz ogólny wyraz artystyczny.
Reprezentanci Suwalszczyzny zawsze przywozili z Kazimierza znaczącą ilość nagród i wyróżnień, co jest gwarantem wiarygodności i autentyczności tutejszego folkloru (zespoły i soliści wykonujący przypadkowy, „biesiadny” repertuar nie mają czego w Kazimierzu szukać).
W kategorii zespołów śpiewaczych:
-
I nagrodę zdobyła grupa męska Zespołu Folklorystycznego „Pogranicze” z Szypliszk; www.pogranicze.szypliszki.eu
-
wyróżnienie zdobył zespół „Wigranie” ze Starego Folwarku (gmina Suwałki);
W kategorii solistów śpiewaków:
-
II nagrodę otrzymała śpiewaczka Małgorzata Makowska z Suwałk;
-
III nagrodę zdobyła Urszula Andruszkiewicz z d. Kalinowska, członkini zespołu „Pogranicze” z Szypliszk. Jako nastolatka Urszula Kalinowska (mieszkająca wówczas w Wiżajnach) przez 10 lat była członkinią zespołu młodzieżowego „Młode Jezioranki”, prowadzone przez wybitną śpiewaczkę ludową Annę Andruszkiewicz z Wiżajn. Urszula Andruszkiewicz od kilku lat jest nauczycielką wychowania początkowego w suwalskiej SP4 (założyła tam i prowadzi dziecięcy szkolny zespół ludowy „Kazimierki”).
W kategorii „Mistrz- uczeń”:
-
I nagrodę otrzymał młodzieżowy 18- osobowy zespół śpiewaczy „Szuwarki” z Wiżajn, prowadzony przez zaledwie 19- letniego Damiana Balcera (Damian w latach poprzednich z sukcesami uczestniczył jako „uczeń” w tej samej kazimierskiej kategorii).
-
II nagrodę w tej samej kategorii „Mistrz- uczeń” otrzymał 14- letni Kacper Jankowski z Rakówka k. Przerośli, grający na harmonii trzyrzędowej. Jego Mistrzynią jest Małgorzata Makowska z Suwałk grająca na harmonii pedałowej (jednocześnie wyżej wspomniana tegoroczna laureatka w kategorii „śpiewak- solista”)
Napisz komentarz
Komentarze