Wrzosy w ogrodzie – jakich warunków potrzebują?
Wrzosy wymagają odkrytego i słonecznego stanowiska. Najpiękniej zaprezentują się w grupie, zajmując większą powierzchnię, zwłaszcza jeśli wybierzesz różnokolorowe odmiany: białe, różowe, fioletowe i purpurowe. Na 1 m² sadzi się 10-15 roślin. Taka liczba pozwala im się swobodnie rozrastać i nie zagłuszać wzajemnie.
Dorastają do 40-50 cm i kwitną długo – od lipca aż do listopada.
Rosną na glebach przepuszczalnych, próchniczych i kwaśnych (4-5,5 pH). Zanim posadzisz wrzosy, rozrzuć na podłożu torf lub kompost i przekop, żeby wymieszał się z ziemią.
Stale wilgotna gleba (ale bez zastojów wody) zapewnia krzewinkom prawidłowy rozwój. Kora sosnowa w formie ściółki pod wrzosami zatrzymuje wodę w podłożu, a przy okazji ogranicza pojawianie się chwastów i utrzymuje kwaśny odczyn gleby.
Wrzosy nawozi się kompostem lub nawozami do roślin kwasolubnych. Wystarczy zrobić to raz na rok wiosną, żeby odbiły po zimie. Również wiosną przycina się pędy, żeby je wzmocnić i zagęścić. Zimują w podłożu, okryte stroiszem lub jutą.
Lawenda – jakie ma wymagania uprawowe?
Krzewinka o zwartym pokroju i zimozielonych drobnych liściach. Dorasta do 50-80 cm wysokości i kwitnie na przełomie czerwca i lipca. Wypuszcza fioletowe i białe kwiaty w zależności od odmiany.
Wymaga słonecznego i ciepłego zacisznego stanowiska na wystawie południowej lub zachodniej. Rośnie na podłożu średnio przepuszczalnym lub piaszczystym, o odczynie zasadowym. Można ją posadzić na lekkim wzniesieniu, tak żeby nadmiar wody swobodnie spływał. Choć lubi regularne podlewanie, to w ilościach umiarkowanych, bo zastój wilgoci jej szkodzi.
Lawendę przycina się wczesną wiosną i latem po kwitnieniu. Nie skraca się zdrewniałych pędów, ponieważ mogą się nie zregenerować lub zajmie im to dłuższy czas.
Krzewy ozdobne – gdzie je sadzić w ogrodzie?
Krzewy wprowadzają różnorodność do ogrodu, komponując się z bylinami, roślinami jednorocznymi i trawami ozdobnymi. Tworzą efektowne kolorowe kępy i różnicują wysokości na rabacie. Ciekawie wyglądają aranżacje z samych krzewów, które w zależności od składu, pozwalają uzyskać różne style w ogrodzie:
- skandynawski: wrzosy, kosodrzewiny, jałowce, świerki, sosny karłowate i borówka brusznica,
- angielski: wrzosy, hortensje, azalie, budleje, wrzośce i jaśminowce,
- prowansalski: lawenda, róże, bukszpany, cisy, jałowce i perowskie (zaliczane do podkrzewów),
- wiejski: lawenda, rokitnik, forsycje i lilaki.
Po sadzonki krzewów ozdobnych warto zjarzeć tu: https://cebule-kwiatowe.pl/sadzonki-roslin-ozdobnych/.
Lawenda czy wrzos – który gatunek wybrać?
Decyzję podejmiesz z łatwością. Przy pomocy miernika sprawdź, jaki odczyn ma podłoże w Twoim ogrodzie. Kwaśny? Postaw na wrzosy. Zasadowy? Lawenda to krzew dla Ciebie!
Oczywiście da się wyregulować odczyn podłoża, tak żeby dopasować go do potrzeb roślin, które chciałbyś posadzić na swojej posesji. Jeśli jednak brakuje Ci na to czasu, posadź krzewinkę, która będzie się lepiej czuła u Ciebie. Zarówno lawenda, jak i wrzosy oferują ogromne możliwości pod względem kompozycji z innymi roślinami. A jeśli chciałbyś mieć w swoim otoczeniu oba gatunki? Zawsze jeden z nich możesz posadzić w donicy i postawić w dowolnym miejscu: na tarasie, na schodach lub w strefie wypoczynkowej ogrodu.