Czym są dystanse do kół?
Dystanse do kół to specjalne pierścienie. Charakteryzują się owalnym kształtem. Montuje się je na kołach po to, aby zwiększyć ich rozstaw. Elementy te powinny charakteryzować się wysoką jakością wykonania oraz odpornością na intensywne użytkowanie. Dużą popularnością cieszą się pierścienie aluminiowe. Alternatywą są dystanse stalowe, jednak te mają większą masę. Dostępne na rynku produkty różnią się nie tylko materiałem wykonania, ale również grubością i szerokością.
Ze względu na typ konstrukcji dystanse do kół dzieli się m.in. na:
- dystanse przelotowe z kołnierzem centrującym;
- dystanse przelotowe bez kołnierza centrującego;
- dystanse przymocowane do piasty.
Tego typu akcesoria montuje się zarówno w tuningowanych samochodach osobowych, jak i w pojazdach terenowych. W dalszej części artykułu zwrócimy uwagę na ten drugi typ aut.
W jakim celu montuje się dystanse do kół w samochodach terenowych?
Właściciele aut terenowych chętnie sięgają po dystanse do kół. Stosuje się w realizacji różnych celów. Poniżej opisano je w kilku zdaniach.
Lepsze właściwości jezdne
Dzięki dystansom do kół można poprawić właściwości jezdne pojazdu. Szerszy rozstaw kół przydaje się m.in. w trudnym terenie, w tym w trakcie jazdy off-road. Auto ma lepszą przyczepność i zapewnia większą stabilność w trakcie jazdy na nierównym podłożu.
Wyjątkowa estetyka pojazdu
Dystanse do kół wpływają na estetykę auta. Dzięki nim pojazd off-road wydaje się bardziej stabilny i dynamiczny. Jednocześnie estetykę jego wykończenia można dopasować do swoich potrzeb. Wielu właścicieli aut przykłada do tego dużą wagę.
Zastosowanie kół o innym rozstawie śrub
Pierścienie dystansujące stosuje się również wtedy, gdy zachodzi potrzeba zastosowania kół o innym rozstawie śrub (np. większe koła). W takiej sytuacji wybiera się dystans, który modyfikuje układ wlotów śrub i można wybierać koła inne niż te wskazane w specyfikacji technicznej pojazdu.
Korzyści dla układu hamulcowego
Warto też zwrócić uwagę na to, że dystanse do kół korzystnie wpływają na chłodzenie układu hamulcowego. Większy dystans pomiędzy kołami i piastą sprawia, że poprawia się wentylacja zacisków i tarcz. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko ich usterek w trakcie jazdy w trudnych warunkach.
Kiedy dystanse do kół są konieczne?
Istnieją sytuacje, w których stosowanie dystansów do kół w pojazdach terenowych jest konieczne ze względów bezpieczeństwa. Dzieje się tak w przypadku pojazdów, w których montuje się zbyt duże hamulce lub felgi o większym, niż fabrycznie ET. Wtedy pierścienie dystansujące wpływają na poprawę bezpieczeństwa jazdy i umożliwiają stosowanie wskazanych podzespołów o większych rozmiarach.