Rajd został zorganizowany w ramach Kongresu Ruchu Europa Christi pt. „Kościół – Edukacja – Wychowanie”. Kongres rozpoczął się w środę w Klasztorze Pokamedulskim w Wigrach.
W rajdzie oprócz ministra Czarnka uczestniczyło blisko 100 osób, w tym młodzież Szkoły Podstawowej w Starym Folwarku, harcerze, samorządowcy a także księża i uczestnicy konferencji. Trasa szlaku papieskiego wynosi ok. 25 km. Minister edukacji przed startem powiedział, że jest przygotowany na podróż rowerem, gdyż rocznie przejeżdża w ten sposób ok. tysiąca kilometrów.
Szef resortu edukacji powiedział, że to pierwszy kongres Europa Christi, który rozpoczyna się od rajdu rowerowego dla dzieci i młodzieży. „Ruszamy z miejsca, w którym był Ojciec Święty. W ten sposób trzeba pokazywać jakie wartości on promował, prezentował i czego uczył” – dodał Czarnek.
„Lepszej pogody nie można było sobie wymarzyć, to pogoda idealna, nie za gorąco, nie za zimno, bez wiatru i piękne słońce. Piękny teren tutaj na Wigrach. Szlak papieski z młodzieżą tej szkoły i harcerzami z Ełku, tak będziemy teraz rozpoczynać te kongresy. To okazja, żeby połączyć wysiłek fizyczny z przypominaniem wielkiego, świętego Jana Pawła II i jego nauczania” – podsumował minister.
W 1999 r. w klasztorze w Wigrach odpoczywał papież Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Polski. W klasztorze znajduje się jego muzeum. Są zachowane komnaty, w których odpoczywał i się modlił. Wtedy też niespodziewanie odwiedził rodzinę państwa Milewskich we wsi Leszczewek.
Dlatego jednym z przystanków rajdu było gospodarstwo tej rodziny. Minister spotkał się ze Stanisławem Milewskim, który opowiedział mu o kulisach wizyty papieża w jego domu. Mówił, że podczas pielgrzymki pojawiły się informacje, że Jan Paweł II być może ich odwiedzi, ale uważali, że to niemożliwe.
„Zdrowy rozsądek mówił – to niemożliwe, przecież było tyle pielgrzymek i nigdy tak nie było. (...) Niemożliwe stało się możliwe. Nadjeżdża samochód i przez szybę widać postać Ojca Świętego. Powiedziałem +Ojcze Święty zapraszam Cię w nasze skromne progi+” – wspominał w środę Milewski.
Przed ich domem od ponad 40 lat stoi murowana kapliczka z figurą Matki Boskiej, którą jak powiedział Milewski – rzadko kto oglądał i się do niej modlił, bo mieszkają daleko od cywilizacji. Podczas wizyty Jan Paweł II pomodlił się i był zauroczony tym obiektem sakralnym.
Napisz komentarz
Komentarze