Nowy szlak rowerowy August Velo jest przedłużeniem Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Green Velo prowadzi przez pięć województw we wschodniej Polsce tj. województwo lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie, i warmińsko-mazurskie.
August Velo po stronie polskiej rozpoczyna się w Mikaszówce i ciągnie się do Rudawki, gdzie jest polsko-białoruskie przejście graniczne na śluzie Kurzyniec. Po stronie białoruskiej szlak prowadzi od śluzy Kurzyniec poprzez Niemnowo do Grodna.
Otwarcie szlaku miało miejsce w Dąbrówce na Białorusi, gdzie marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki spotkał się z przewodniczącym Grodzieńskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego Władimirem Krawcowem. Potem uroczysta inauguracja szlaku miała miejsce na spotkaniu w Hotelu Warszawa w Augustowie.
„Cieszy mnie fakt otwarcia nowej trasy rowerowej – symbolicznego dla obu stron szlaku, biegnącego w strefie Kanału Augustowskiego. Wszystkie nasze działania podnoszące jego atrakcyjność są niezwykle cenne, bo w ślad za nimi będzie rosło zainteresowanie turystów, a to ma swój ekonomiczny wymiar i przysporzyć może terenom przygranicznym nowych miejsc pracy, co bezpośrednio wpłynie na poziom życia mieszkańców naszych regionów” - powiedział marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.
Szlak August Velo został wytyczony i oznakowany w ramach projektu „Wspieranie rozwoju przedsiębiorczości w turystyce poprzez rozbudowę infrastruktury obwodu grodzieńskiego”, realizowanego przez Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego we współpracy z Departamentem Sportu i Turystyki Grodzieńskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego.
Kosicki z Krawcowem podpisali w niedzielę też porozumienie o dalszej współpracy. Obie strony chcą realizować wspólne projekty w ramach programów transgranicznych, a także wymieniać się doświadczeniami związanymi z technologiami rolnymi. Ważnym elementem współpracy ma być też rozwój transgranicznych szlaków turystycznych na polsko-białoruskim pograniczu, w tym szlaku rowerowego August Velo oraz Szlaku Fortyfikacji, Frontu Wschodniego I Wojny Światowej i Szlaku Tatarskiego.
Województwo podlaskie i obwód grodzieński mają też działać na rzecz rozwoju infrastruktury turystycznej na terenie parku turystyczno-rekreacyjnego „Kanał Augustowski” oraz tworzenia i rozwoju obiektów logistyki dla ruchu kolejowego, samochodowego i lotniczego w strefie przygranicznej obwodu grodzieńskiego i województwa podlaskiego.
JB
Napisz komentarz
Komentarze