Zgorzelski poinformował na konferencji prasowej, że politycy PSL rozpoczęli zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem pakietu zmian w ustawach, który nazwali Uczciwa Polska. "Jako Polskie Stronnictwo Ludowe uważamy, że owoce pracy, owoce wzrostu gospodarczego powinny być dedykowane tym, którzy głównie tworzą dochód narodowy, jak i przysparzają dany wzrost" - dodał wicemarszałek.
Pakiet Uczciwa Polska jest zbudowany wokół trzech haseł: "Praca, która się opłaca, "Własny kąt" oraz "Dziedziczenie emerytury".
Pierwsze dotyczy ludzi aktywnych. Zgorzelski podkreślał, że w tych trudnych czasach ludzie chcą lub muszą zasilić swój budżet domowy i podejmują dodatkową pracę.
"Kiedy podejmują taką dodatkową aktywność, z tytułu wynagrodzenia potrącane są im wszystkie składki, które towarzyszą temu pierwszemu zatrudnieniu. Uważamy to za niesprawiedliwe i blokujące aktywność człowieka. W projekcie naszej ustawy jest zapis, że drugie i następne zatrudnienie nie będzie oskładkowane - powiedział polityk PSL.
Z kolei element "Własny kąt" zakłada niskooprocentowany kredyt na mieszkanie lub dom w Banku Gospodarstwa Krajowego oraz wkład własny od państwa w wysokości 100 tys. zł. Poseł Stefan Krajewski (PSL) powiedział, że ludzie planują założenie rodziny, dzieci, ale najchętniej wtedy, kiedy wiedzą, że będą posiadali własne lokum, mieszkanie lub dom.
"To taki pakiet na start, pieniądze oraz niskooprocentowany kredyt, który będzie miał stałe oprocentowanie w wysokości 1,5 procenta, po to, by młodzi ludzie mieli pewność, że jak zaciągną ten kredyt będzie ich stać na spłatę tego kredytu" - powiedział Krajewski.
PSL chce również wprowadzić dziedziczenie emerytury po zmarłym małżonku. "Osoby starsze przeżywają duży dramat kiedy odchodzi współmałżonek lub współmałżonka. Często ten dramat ma także podtekst finansowy, kiedy jedna osoba musi utrzymać mieszkanie czy dom" - powiedział radny sejmiku województwa podlaskiego Cezary Cieślukowski.
Według propozycji PSL, osoba po śmierci współmałżonka miałaby prawo do dziedziczenia 100 proc. jego emerytury i pozostawienia 50 proc. swojej, albo odwrotnie do dziedziczenia 50 proc. zmarłej osoby i pozostawienia 100 proc. swojej emerytury. Pomysł dotyczy emerytur, rent i świadczeń przedemerytalnych.
"Proponujemy te zmiany, żeby można było godnie żyć nawet w samotności i aby pomóc tym osobom" - dodał Cieślukowski.
Rozpoczęcie zbiórki podpisów pod powstałym z inicjatywy PSL projektem zatytułowanym Uczciwa Polska ogłosił w sobotę szef Stronnictwa Władysław Kosiniak-Kamysz. Na pakiet składają się trzy projekty mające wspierać młodych, seniorów i osoby pracujące. Aby projekt obywatelski został poddany pod obrady Sejmu potrzeba minimum 100 tys. podpisów.
Napisz komentarz
Komentarze