Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 23:58
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Krzysztof Jurgiel w europejskiej polityce

Krzysztof Jurgiel startując w 2019 r. z drugiej pozycji z list PiS (okręg podlaski i warmińsko-mazurski) na posła do Parlamentu Europejskiego, zdobył rekordową liczbę głosów – 104 592. Również wcześniej we wszystkich wyborach do Sejmu i Senatu osiągał w swoim okręgu wyborczym najlepsze wyniki.
Krzysztof Jurgiel w europejskiej polityce

Zanim został europosłem przez wiele lat – m. in. jako trzykrotny minister rolnictwa w rządach PiS – zabiegał o polskie interesy w Komisji Europejskiej i Parlamencie Europejskim. Teraz – już 3 lata z okładem - kontynuuje swoją misję jako europoseł PiS/EKR [Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy], będąc członkiem Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi /AGRI/ i Komisji Rozwoju Regionalnego /REGI/.

Od posła do europosła

Jest 23 kwietnia 2019 r., podlaska Suchowola. W ciepłe i słoneczne południe miejscowy park zapełnia się oficjelami różnych szczebli władzy państwowej samorządowej. Są znane postaci lokalnego biznesu, rolnicy, posłowie, senatorowie i tutejsi mieszkańcy. Wszyscy czekają na bohatera wydarzenia: Krzysztofa Jurgiela, posła na Sejm. Za chwilę ogłosi swój start w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Wybór miasteczka na rozpoczęci kampanii nie jest przypadkowy – podkreśla Marcin Kamieński ze sztabu Jurgiela. - Suchowola jest uznawana za geograficzne centrum Europy; stąd pochodzi (dokładnie z pobliskiej wsi Okopy) błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Chcemy także zaznaczyć silne związki kandydata z polską powiatową, w tym zwrócić uwagę na niedostatki inwestycyjne, potrzebne na rozwój wsi – wyjaśnia.

Tymczasem kandydat na europosła prezentuje swój program wyborczy. Podkreśla, że „jest posłem zwykłych ludzi” i dalej mówi o sprawach, które, jego zdaniem, są najważniejsze do załatwienia w Brukseli: więcej funduszy na ożywienie gospodarcze, w tym wzmocnienie finansowe dla Programu Polski Wschodniej 2021 – 2027 (którego był głównym pomysłodawcą), na drogi, połączenia kolejowe i rozwój rolnictwa.

Następne dni i tygodnie niemal codziennie spędza w trasie, spotykając się z wyborcami województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, gdzie po raz kolejny w swojej politycznej karierze musi się zderzyć z trudnymi pytaniami. I przypomina, że klucz do sejfu z unijnymi funduszami, o które będzie... walczył, leży m. in. w Brukseli.

W Parlamencie Europejskim

Od początku kadencji w 2019 r. europoseł opublikował 55 komunikatów

z posiedzeń plenarnych PE i 67 komunikatów z posiedzeń Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego /AGRI/, które dotyczyły głównych tematów poruszanych na jej posiedzeniach. Najważniejsze dotyczyły:

a) reformy Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) i polityki spójności,

b) pandemii COVID-19,

c) Europejskiego Zielonego Ładu i nowych wniosków ustawodawczych i nieustawodawczychogłoszonych w ramach tej strategii: program „Od pola do stołu”, strategia na rzecz bioróżnorodności 2030, europejskie prawo o klimacie, długoterminowa wizja dla obszarów wiejskich itp.,

d) przeciwko inicjatywy „Koniec ery klatek” i za odrzuceniem rezolucji PE.

e) rosnących cen nawozów,

f) rosyjskiej inwazji na Ukrainę i jej skutków dla bezpieczeństwa żywnościowego.

Interpelacje

W tym okresie poseł Krzysztof Jurgiel wystosował 51 pytań do Komisji Europejskiej, wyrażając często swój sprzeciw wobec narzucanych przez KE kontrowersyjnych rozwiązań w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa żywnościowego.

Jednak największą uwagę dziennikarzy zwróciła tegoroczna lipcowa interpelacja, w której poseł zapytał KE, czy planuje ona zastąpić mleko krowie będącą podstawą „Programu dla szkół” (finansowanego ze środków unijnych) napojami roślinnymi. Bo, jak uzasadniał, prawie wszystkie napoje roślinne są produktami złożonymi i przetworzonymi (pomimo zastosowania w miarę naturalnych substratów), a na każdym etapie skomplikowanego procesu technologicznego z pewnością traci się bezpowrotnie związki odżywcze obecne w nieprzetworzonych, naturalnych substratach. Ponadto producenci nie podają informacji, w jaki sposób je przygotowują do wytworzenia ostatecznego produktu (nie mają nawet takiego obowiązku).

Za wprowadzeniem napojów roślinnych do szkół, stoi promująca wegański styl życia organizacja„ProVeg International”.

Tymczasem, jak podkreśla Krzysztof Jurgiel, mleko krowie jest wytwarzane według znanej od dawna, niezmiennej i prostej technologii. Na koniec europoseł stwierdza, że napoje sojowe są niebezpieczne dla dzieci.

W imieniu KE odpowiedzi udzielił komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. - Na tym etapie procesu Komisja gromadzi dowody i uwagi

zainteresowanych stron. I dodaje: Jako że podstawą prawną unijnego programu

“Owoce, warzywa i mleko w szkole” jest rozporządzenie (UE) nr 1308/2013,

ostatecznie do PE i Rady należeć będzie decyzja w sprawie różnych cech programu,

w tym rodzajów kwalifikujących się produktów – czytamy.

Europoseł jako kontrsprawozdawca

Przypomnijmy: kiedy komisja Parlamentu Europejskiego rozpoczyna prace nad jakimś aktem prawnym, zostaje on przyznany grupie politycznej, która wyznacza swojego sprawozdawcę odpowiedzialnego za prace nad tym dokumentem. Pozostałe grupy polityczne wyznaczają swoich kontrsprawozdawców, tzw. „sprawozdawców cieni”. W takiej roli Krzysztof Jurgiel odniósł się do następujących aktów prawnych:

* sprawozdanie w sprawie finansowania Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), zarządzania nią i monitorowania jej oraz uchylające rozporządzenie (UE) nr 1306/2013 (COM 2018) 393,

* sprawozdanie wykonawcze w sprawie dobrostanu zwierząt w gospodarstwach.

Ponadto europoseł przedstawiał opinie dotyczące dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) m. in. w odniesieniu do promowania energii ze źródeł odnawialnych, w sprawie przyszłości stosunków handlowych między UE a Afryką i w odniesieniu do urzędowych kontroli zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego wywożonych z państw trzecich do Unii w celu zapewnienia

przestrzegania zakazu dotyczącego niektórych zastosowań środków przeciwdrobnoustrojowych ( antybiotyki) w hodowli.

Warto też wspomnieć, że Krzysztof Jurgiel złożył 19 poprawek do dokumentów, nad którymi obradowała Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi /AGRI/.

A od początku - 2 lipca 2019 r. - IX kadencji Parlamentu Europejskiego polityk zabrał 22 razy głos na sesji plenarnej oraz złożył 9 oświadczeń pisemnych będących wkładem do debat parlamentarnych.

Postscriptum

Jest także bardzo aktywny w swoim okręgu wyborczym i częstym gościem na ważnych krajowych wydarzeniach. Działa w Radzie Programowej kongresu „Polska Wieś XXI”, który jest cyklicznie organizowany z inicjatyw byłych ministrów rolnictwa z ostatnich 30 lat. Ściśle współpracuje z samorządami, organizując konferencje na temat polityki rozwoju UE i rządu polskiego. 23 września odbędzie się w Suwałkach konferencja poświęcona rozwojowi subregionu suwalskiego, w której obok Krzysztofa Jurgiela (inicjatora sympozjum) swój udział zapowiedzieli m. inn. minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, marszałek podlaski Artur Kosicki i prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Na spotkaniach porusza istotne zagadnienia bieżącej europejskiej polityki. Niejednokrotnie pod adresem Unii padają z jego ust gorzkie słowa, bo zauważa niebezpieczny kurs na ograniczenie suwerenności Polski.

W jednym z felietonów Krzysztofa Jurgiela do miesięcznika „Drogi Miłosierdzia” czytamy: „Zbliżają się niebezpieczne czasy, gdyż Unia skręca w złym kierunku. Już teraz Polska jest regularnie nękana i okładana karami finansowymi bez podstaw prawnych”.

Wielką wagę przywiązuje europoseł do bezpośrednich rozmów z wyborcami w terenie i w biurze, gdzie bez większego trudu można się z nim umówić.

Złożył 300 interpelacji i interwencji.

 

Waldemar Staszyński


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid tel.579925890 Data dodania komentarza: 16.06.2022, 21:05Źródło komentarza: Suwałki: zderzenie 4 aut na ul. PułaskiegoAutor komentarza: MoonTreść komentarza: Zróbcie otwarty dostęp, ludzie z dobrego serca więcej wrzucą niż za te bilety...Ale przecież trzeba zarobić?Data dodania komentarza: 3.03.2022, 13:46Źródło komentarza: 10 marca koncert charytatywny "Suwałki dla Ukrainy"Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Dobrze napisane. Nam pomogły wskazówki of firmy ZANAMER, która opublikowała artykuł o tym czego nie powinna zawierać strona internetowa. Dzięki temu nie popełniliśmy błędów. Może się komuś przyda link. https://zanamer.pl/czego-nie-powinna-zawierac-strona-internetowa/ Data dodania komentarza: 5.12.2021, 13:10Źródło komentarza: Jak stworzyć idealną stronę internetową? Banalnie prosteAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Dziwne,niby w sejneński bardzo mało ludzi zaszczepiło się a zgonow tylko jeden ciekawe czy na covid umarł czy przez covid ?Data dodania komentarza: 2.12.2021, 14:30Źródło komentarza: Raport koronawirus 2.12. - W regionie zmarło 11 osób, w kraju ponad 500, 27 tys. zakażeńAutor komentarza: Nie lubię PiSuTreść komentarza: Przedlużenie stanu o 60 dni nie wiele da bo Łukaszenka będzie pchać o wiele dłużej "turystów" na naszą granicę. Co zrobi nasz NIErząd? Dzień przerwy w stanie wyjątkowym i ogłosi stan wyjątkowy od nowa z możliwością przedłużenia go znów o 60 dni? xDData dodania komentarza: 12.10.2021, 16:03Źródło komentarza: Imigranci siłowo forsują granicę z Białorusi do Polski (film Straży Granicznej)Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osobę poszkodowaną w wypadku lub jej rodzinę o kontakt, Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 3.07.2021, 23:43Źródło komentarza: Po wypadku zablokowana droga Suwałki – Budzisko
Reklama
Reklama