Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 16:01
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Pochowano szczątki pierwszej odnalezionej ofiary obławy augustowskiej

Na cmentarzu w Augustowie odbył się w poniedziałek pogrzeb pierwszej odnalezionej ofiary obławy augustowskiej. Szczątki Wacława Sobolewskiego o pseudonimach "Sęk" oraz „Skała” zostały odnalezione w trakcie prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN w 2019 roku.
Pochowano szczątki pierwszej odnalezionej ofiary obławy augustowskiej

Obława augustowska jest największą zbrodnią komunistyczną dokonaną na Polakach po II wojnie światowej. Nazywana jest również "małym Katyniem".

77 lat temu, 12 lipca 1945 r., oddziały NKWD i Smiersz rozpoczęły na Suwalszczyźnie operację, w której zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego. Operacja nazwana została obławą augustowską. Obecnie mówi się nawet o ok. 2 tys. ofiar.

Wciąż nie wiadomo, gdzie są groby ofiar. W ramach śledztwa IPN biegli z zakresu kartografii, którzy analizowali powojenne zdjęcia lotnicze, wskazali ponad 60 miejsc na Białorusi - większość w okolicach miejscowości Kalety, które mogą być jamami grobowymi.

Szczątki Wacława Sobolewskiego zostały odnalezione w trakcie prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN w październiku 2019 r. w okolicach miejscowości Osowy Grąd w powiecie augustowskim.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się mszą pogrzebową w Bazylice Mniejszej w Augustowie. Potem kondukt pogrzebowy przeszedł ulicami miasta na cmentarz, gdzie trumnę ze szczątkami złożono w grobie wojennym.

Obecny na uroczystości wiceminister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski powiedział, że to uroczystość symboliczna. "Ten grób ma być symbolem, ma być miejscem które będzie skłaniało nas do refleksji, że ci którzy oddawali życie za wolną ojczyznę, oddawali ją nie na darmo. To +Sęk+ chciał, by następne pokolenia Polaków żyły w wolnej ojczyźnie" – powiedział Piontkowski.

Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku Piotr Kardela powiedział, że jedna z hipotez dotycząca miejsca, gdzie mogą spoczywać pozostałe ofiary obławy mówi o terenie tuż za pasem granicznym Polski i Białorusi w miejscowości Kalety. Dodał jednak, że od wielu lat nie ma możliwości zbadania tej hipotezy, tym bardziej w obecnej sytuacji politycznej w Europie.

"Upadają wszystkie imperia. Miejmy nadzieję – jak to, że archiwa nie płoną, a kości leżą tam, gdzie zostały złożone, że przyjdzie taki moment, że odszukamy pozostałe ofiary obławy – największej komunistycznej zbrodni w powojennej Polsce" – dodał Kardela.

Wnuczka poległego żołnierza Jolanta Radziewicz powiedziała podczas uroczystości, że to co się wydarzyło było spełnieniem marzeń jej nieżyjącej babci, żony Wacława Sobolewskiego.

"Babcia wiedziała o wszystkim od zawsze i mówiła +mój Wacek leży w polu i marzę o tym, że przyjdzie dzień, że mój Wacek znajdzie swoje miejsce i będę mogła przyjść zapalić świeczkę i zaśpiewać mu ulubioną piosenkę pt. Dziś do ciebie przyjść nie mogę+" – wspominała przy grobie Radziewicz.

Wacław Sobolewski urodził się 12 sierpnia 1916 r. we wsi Topiłówka w pow. augustowskim. W 1932 r. został przyjęty do Podoficerskiej Szkoły Piechoty dla Małoletnich w Śremie, po ukończeniu której został skierowany do 78 pp. w Baranowiczach. Podczas wojny obronnej 1939 r. walczył w obronie Warszawy. Po kapitulacji dostał się do niewoli, z której zbiegł.

W 1941 r. wstąpił do Związku Walki Zbrojnej. W czerwcu 1942 r. zagrożony aresztowaniem zorganizował oddział partyzancki i zamieszkał we wsi Kamienna Nowa w pow. sokólskim. Zatrzymany tam przez Sowietów zginął zastrzelony podczas próby ucieczki z grupy Polaków aresztowanych i konwojowanych w ramach obławy augustowskiej.

JB



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid tel.579925890 Data dodania komentarza: 16.06.2022, 21:05Źródło komentarza: Suwałki: zderzenie 4 aut na ul. PułaskiegoAutor komentarza: MoonTreść komentarza: Zróbcie otwarty dostęp, ludzie z dobrego serca więcej wrzucą niż za te bilety...Ale przecież trzeba zarobić?Data dodania komentarza: 3.03.2022, 13:46Źródło komentarza: 10 marca koncert charytatywny "Suwałki dla Ukrainy"Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Dobrze napisane. Nam pomogły wskazówki of firmy ZANAMER, która opublikowała artykuł o tym czego nie powinna zawierać strona internetowa. Dzięki temu nie popełniliśmy błędów. Może się komuś przyda link. https://zanamer.pl/czego-nie-powinna-zawierac-strona-internetowa/ Data dodania komentarza: 5.12.2021, 13:10Źródło komentarza: Jak stworzyć idealną stronę internetową? Banalnie prosteAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Dziwne,niby w sejneński bardzo mało ludzi zaszczepiło się a zgonow tylko jeden ciekawe czy na covid umarł czy przez covid ?Data dodania komentarza: 2.12.2021, 14:30Źródło komentarza: Raport koronawirus 2.12. - W regionie zmarło 11 osób, w kraju ponad 500, 27 tys. zakażeńAutor komentarza: Nie lubię PiSuTreść komentarza: Przedlużenie stanu o 60 dni nie wiele da bo Łukaszenka będzie pchać o wiele dłużej "turystów" na naszą granicę. Co zrobi nasz NIErząd? Dzień przerwy w stanie wyjątkowym i ogłosi stan wyjątkowy od nowa z możliwością przedłużenia go znów o 60 dni? xDData dodania komentarza: 12.10.2021, 16:03Źródło komentarza: Imigranci siłowo forsują granicę z Białorusi do Polski (film Straży Granicznej)Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osobę poszkodowaną w wypadku lub jej rodzinę o kontakt, Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 3.07.2021, 23:43Źródło komentarza: Po wypadku zablokowana droga Suwałki – Budzisko
Reklamajak rozmawiać ze sztuczną inteligencją
Reklama