Tarnopol to 220-tysięczne miasto leżące na wschód od Lwowa. Jak poinformował magistrat w Suwałkach, do Tarnopola trafi m.in. 10 palet z odzieżą, pościelą, kocami, środkami czystości i żywnością, 2 materace, 2 wózki dziecięce oraz dwa małe agregaty prądotwórcze. Transport z Suwałk po drodze zajedzie do Mielca, gdzie dodatkowo odbierze dwa duże agregaty prądotwórcze zakupione przez miasto Suwałki. Całość zostanie przekazana stronie ukraińskiej jako misja humanitarna dla miasta Tarnopol.
"Uruchomiliśmy punkt zbiórki najpotrzebniejszych rzecz oraz punkt doradztwa dla cudzoziemców. Zapewniamy schronienie wyżywienie i możliwość spędzenia czasu wolnego dla dzieci. Utworzyliśmy miejską infolinię. Staramy się na bieżąco i w miarę naszych możliwości wspierać ludność ukraińską w tym koszmarze, który ma miejsce na Ukrainie” – powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.
W konferencji prasowej wzięła też udział prezes Związku Ukraińców w Suwałkach Anna Samoilenko. "Dziękuję za zaangażowanie suwalszczan i suwalskich firm. Dziękuję miastu Suwałki za zorganizowanie wszystkiego. To dla nas, Ukraińców wiele znaczy. Podziękujemy Wam za to naszą ciężką pracą" – powiedziała Samoilenko.
Prezydent powiedział też, że złożył wniosek do rady Miejskiej o zwołanie sesji w celu zerwania współpracy z rosyjskimi i białoruskimi miastami."Sesja Rady Miejskiej odbędzie się w najbliższy poniedziałek. Chcemy formalnie zerwać współpracę z rosyjskim Czerniachowskiem, a także Grodnem i Wołkowyskiem na Białorusi. Nie widzimy możliwości dalszej współpracy z ludźmi, których kraje dopuściły się agresji na wolny niepodległy kraj" – powiedział przewodniczący rady miejskiej w Suwałkach Zdzisław Przełomiec.
JB
Napisz komentarz
Komentarze