Festyn odbywa się na dużym obszarze wokół cmentarzyska Jaćwingów. Podczas imprezy czynne są stoiska rzemieślników m.in. z ceramiką, tkaninami, ozdobami z drewna i wyrobami kowalskimi.
Tradycją festynów są happeningi o tematyce pradziejowej i historycznej, realistycznie przedstawiające różne epizody z dawnych czasów. W tym roku została zaprezentowana opowieść historyczna. "Wykupienie ciała św. Wojciecha od Prusów". Podczas inscenizacji można było obejrzeć, jak podczas walk św. Wojciech uderzony toporem ginie z rąk Prusaków. Następna scena to wykupienie z rozkazu Bolesława Chrobrego od Prusaków zwłok świętego.
"Sto lat temu powstała książka, w której zapisano ten epizod z wykupieniem zwłok św. Wojciecha i stwierdziliśmy, że to fajny materiał na przedstawienie, w którym wystąpili wojownicy z Polski i z Litwy" – mówi Jerzy Siemaszko z Muzeum Okręgowego w Suwałkach.
Na festynie prezentowanych jest wiele atrakcji m.in.: łupanie i obróbka krzemienia, warsztat garncarski, lepienie naczyń i ozdób, obróbka drewna, czyli starożytny warsztat stolarski, produkcja dziegciu i smoły drzewnej, antyczne gry i zabawy, strzelanie z łuku, rzut oszczepem oraz broń i uzbrojenie średniowieczne. Wszystko to można obejrzeć jeszcze w sobotę od godz. 11.00. Między 12. a 14. odbędzie się turniej wojów.
Organizatorzy imprezy przekonują, że atutem imprezy jest to, że odbywa się w pobliżu słynnego cmentarzyska kurhanowego. Jest to cmentarz z okresu rzymskiego i wędrówek ludów. Teren został przebadany w latach 1955-1966 przez Kompleksową Ekspedycję Jaćwieską. Obecnie jest to rezerwat archeologiczny o powierzchni ok. 4 hektarów. Organizatorzy proponują zwiedzenie cmentarza.
JB
Napisz komentarz
Komentarze