Archiwum Państwowe w Suwałkach po remoncie zostało w czwartek oficjalnie oddane do użytku. Składa się ono obecnie z czterech obiektów. Dwa z nich znajdowały się w złym stanie technicznym i nie były przez wiele lat użytkowane. Dzięki modernizacji powierzchnia użytkowa archiwum podwoiła się i wynosi 2,6 tys. m kw., w tym magazynowa 840 m kw. Inwestycję sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„Cieszę się, że dzięki inwestycji, którą zrealizowały władze Archiwum Państwowego w Suwałkach kolejne budynki suwalskiej starówki odzyskały dawny blask. Gratuluję inwestycji oraz dziękuję za dotychczasową bardzo dobrą współpracę pomiędzy miastem oraz tą instytucją” – powiedział prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.
Inwestycja objęła m.in. wymianę stropów, okien, drzwi i dachu na całym obiekcie. Powstały nowe elewacje i instalacje. W archiwum powstały z prawdziwego zdarzenia pracownie naukowe, digitalizacji, serwerownia a także biblioteka i czytelnia.
„Dzięki inwestycji zostanie zapewnione prawidłowe funkcjonowanie suwalskiego archiwum na okres minimum trzydziestu lat, w szczególności w zakresie przejmowania, przechowywania, zabezpieczenia i udostępniania materiałów archiwalnych” - powiedział dyrektor archiwum Tadeusz Radziwonowicz.
Dyrektor szacuje, że archiwum ma do przejęcia około 3 tys. metrów bieżących materiałów archiwalnych z państwowych i samorządowych jednostek organizacyjnych, które działają na terenie Suwałk oraz powiatów augustowskiego, sejneńskiego i suwalskiego.
„Instytucja została unowocześniona, a wprowadzone zmiany zapewnią właściwe warunki przechowywania zbiorów i odpowiednie warunki korzystania z nich, także przez osoby niepełnosprawne” - dodał dyrektor archiwum.
Obecne suwalskie archiwum nawiązuje swą tradycją do Archiwum Państwowego w Suwałkach, które istniało w latach 1921–1926. Obecna instytucja działa nieprzerwanie od 1955 r. i dotychczas zgromadziła około 2 tys. metrów bieżących akt i prawie 338 tys. jednostek archiwalnych. Znajdujące się materiały archiwalne zostały wytworzone głównie w XIX i XX w. na obszarze historycznej i dzisiejszej Suwalszczyzny, czyli na polsko-litewsko-białoruskim pograniczu, a także na terenie byłego województwa suwalskiego.
JB
Napisz komentarz
Komentarze