„Wystawa, którą prezentujemy to wystawa niezwykła, wystawa wielka, która powstała dwa lata temu w Muzeum Narodowym w Krakowie, którą przenieśliśmy, dzięki jej autorom, do wnętrz Muzeum Okręgowego w Suwałkach” – powiedział dyrektor suwalskiego muzeum Jerzy Brzozowski.
Dodał on, że wystawa w Krakowie była o wiele większa, zorganizowana na blisko 2 tys. metrów kw. W Muzeum Okręgowym w Suwałkach powstała na sali bankietowej dawnej Resursy, gdzie obecnie mieści się muzeum.
„Wystawa, która została zaaranżowana w Suwałkach została wzbogacona o elementy związane z latami dzieciństwa, które Andrzej Wajda spędził w Suwałkach. To między innymi listy, pamiątki i zdjęcia” – dodał Brzozowski.
W Suwałkach można obejrzeć niektóre nagrody zdobyte przez Wajdę, takie jak Złote Lwy i Oscara za całokształt twórczości, którego reżyser otrzymał w 2000 roku.
W witrynie muzealnej zawisła także szabla, którą Wajda otrzymał od swojego ojca, który był wojskowym.
„Jestem wzruszona, że właśnie w Suwałkach może odbyć się druga odsłona tej pięknej wystawy z Muzeum Narodowego w Krakowie. Jestem szczęśliwa, że to jest w Suwałkach, w miejscu gdzie Andrzej się urodził i spędził pierwsze lata swojego życia” - powiedziała podczas konferencji prasowej Krystyna Zachwatowicz-Wajda. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 15 października 2021 r. do 1 lutego 2022 roku.
Andrzej Wajda urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. To jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, laureat honorowego Oscara amerykańskiej Akademii Filmowej z 2000 roku za osiągnięcia życia i wkład w rozwój światowej kinematografii - zmarł 9 października 2016 r. w Warszawie. Miał 90 lat. Chciał być pochowany w Krakowie - w mieście, w którym tuż po II wojnie rozpoczął studia malarskie na Akademii Sztuk Pięknych i z którym przez lata był związany. Urna z prochami Andrzeja Wajdy została złożona 19 października 2016 r. na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.
JB
Napisz komentarz
Komentarze