Obraz „Odpoczynek przed karczmą” to dzieło z 1878 roku. Alfred Wierusz Kowalski był tuż po studiach w Monachium. Obraz pokazuje widok małego miasteczka a na pierwszym planie żydowski wóz, który zatrzymał się przed karczmą. Z wozu wyszli odpocząć podróżujący nim ludzie.
"To cenny dla nas obraz. Jest uzupełnieniem naszej kolekcji. Nie mieliśmy dotąd w Suwałkach tego rodzaju obrazu, przedstawiającego polski motyw, zainspirowany twórczością Maksymiliana Gierymskiego” - powiedziała Eliza Ptaszyńska, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach.
Obraz trafił na ściany stałej wystawy poświęconej Alfredowi Wieruszowi Kowalskiemu. Można go oglądać wraz z innymi dziełami artysty. „To osiemnasty depozyt przekazany muzeum przez prywatnych kolekcjonerów. Dostaliśmy go na czas nieograniczony. Mam nadzieję, że na długo” - dodała Ptaszyńska. Obraz kilka dni temu przekazał muzeum suwalski przedsiębiorca Bronisław Woźnialis.
Muzeum Okręgowe w Suwałkach co jakiś czas kupuje kolejne obrazy, by wzbogacić wystawę. W ostatnich trzech latach muzeum kupiło sześć obrazów, m.in. "Wilk w nocy", "Orszak wieśniaków" czy "Osaczony".
Muzeum posiada największą kolekcję dzieł tego malarza w Polsce. W jego zbiorach znajdują się obrazy, pamiątki, rodzinne dokumenty i meble artysty oraz rodziny Wieruszów-Kowalskich. Od kilku lat można oglądać tam też nową, stałą wystawę poświęconą Alfredowi Wieruszowi-Kowalskiemu. Prezentowane są rzeczy prywatne, fotografie, a przede wszystkim obrazy artysty, w tym tak charakterystyczne dla twórczości Wierusza płótno "Pocztarek".
Alfred Wierusz-Kowalski jest jednym z głównych przedstawicieli tzw. szkoły monachijskiej w malarstwie polskim drugiej połowy XIX wieku. Urodził się w 1849 r. w Suwałkach, zmarł w 1915 w Monachium. W 2015 roku w 100. rocznicę jego śmierci na jednym z wieżowców w Suwałkach powstał mural poświęcony artyście.
JB
Napisz komentarz
Komentarze