Przed odsłonięciem pomnika uroczystości i modlitwy odbyły się przed kolegiatą Św. Antoniego Padewskiego w Sokółce z udziałem przedstawicieli władz wojewódzkich, lokalnych, parlamentarzystów, duchowieństwa, służb mundurowych, przedstawiciela prezydenta RP, młodzieży z klas mundurowych i mieszkańców. Listy do uczestników uroczystości skierowali prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki.
Inicjatorem budowy pomników upamiętniających ofiary obławy jest Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 r. Pomniki - takie same jak ten również odsłonięto w Suwałkach i Augustowie. Autorką koncepcji pomnika jest Aleksandra Cwilewicz. Pomnik przedstawia dwie dłonie skrępowane drutem kolczastym, z których wyłania się symbol Polski Walczącej.
Uczestnicy uroczystości podkreślali, że pamięć o ofiarach obławy jest kontynuowana, najważniejszych zadaniem i kwestią do wyjaśnienia wciąż pozostaje odnalezienie grobów ofiar obławy, ich godny pochówek.
Jarosław Zieliński, pod którego patronatem odbyły się uroczystości przypomniał, że pomysłodawcą budowy pomników ofiar obławy na rondach jest prezes Związku Ofiar Obławy ks. prałat Stanisław Wysocki. Dodał, że chodziło o to, by znajdowały się one w miejscach gdzie jest dużo ludzi. "Naszym obowiązkiem jest pamiętać i poszukiwać prawdy" - mówił Zieliński. Ocenił, że ofiary obławy są upamiętniane, ale "wciąż źle" jest z poszukiwaniem miejsca grobów ofiar mimo podejmowanych starań polskiego rządu wobec władz Rosji i Białorusi.
Pomniki upamiętniające ofiary obławy augustowskiej są już w Suwałkach, Augustowie i Sokółce
Po Suwałkach i Augustowie, teraz w Sokółce odsłonięto pomnik upamiętniający ofiary obławy augustowskiej sprzed 75 lat.
- 21.09.2020 20:03 (aktualizacja 11.08.2023 13:43)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze