W Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach odbył się pierwszy z cyklu wykładów zatytułowany „Spotkanie z historią Policji”. W inauguracyjnym spotkaniu, adresowanym do uczniów szkół średnich i młodzieży, uczestniczył także sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, dowódcy suwalskich służb mundurowych oraz przedstawiciele samorządów.
„Spotkanie z historią Policji”, to przedsięwzięcie realizowane przez Komendę Miejską Policji w Suwałkach w związku z 100. rocznicą powstania polskiej Policji Państwowej, która przypada w tym roku. Przedsięwzięcie adresowane jest do młodzieży, interesującej się historią formacji. W formie multimedialnych wykładów historycy oraz pasjonaci (kolekcjonerzy i rekonstruktorzy) opowiadali zebranym o Policji dwudziestolecia międzywojennego.
Wczorajszą konferencję otworzył komendant Miejski Policji w Suwałkach młodszy inspektor Adam Miezianko. Następnie głos zabrał Jarosław Zieliński. W swoim wystąpieniu podkreślił wyjątkowość tegorocznego, okrągłego jubileuszu powstania polskiej Policji Państwowej.
Pierwszy wykład wygłosił doktor nauk historycznych Tomasz Naruszewicz, wójt Gminy Bakałarzewo, pasjonat historii Suwalszczyzny. Opowiedział obecny na sali o roli Policji Państwowej na terenie podsuwalskich gmin, jak również o mało znanych wydarzeniach z jej działalności.
W dalszej kolejności wystąpili młodszy aspirant Mateusz Biziewski (pasjonat i kolekcjoner broni) wraz z panem Cezarym Wonsewiczem (rekonstruktor historyczny), którzy opowiedzieli o uzbrojeniu, wyposażeniu i umundurowaniu Policji Państwowej, omawiając dodatkowo fotografie ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Całość wykładu uświetniła obecność małżeństwa Anny i Cezarego Wonsewiczów ubranych w mundury Policji Państwowej.
Dodatkową atrakcją wczorajszej konferencji była prezentacja elementów uzbrojenia i wyposażenia z okresu PP. Warto podkreślić, że eksponaty prezentowane podczas wczorajszego „Spotkania z historią Policji” stanowiły wyjątkowe, często niepowtarzalne obiekty historyczne, pochodzące ze zbiorów Izby Pamięci 14 suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej, Grupy Rekonstrukcji Historycznej Policja Państwowa ’39 z Białegostoku, Grupy Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Strzelców Konnych w Grajewie, Stowarzyszenia Kolekcjonerów Broni Policyjnej KRYZA w Suwałkach. Uwagę młodych odbiorców przyciągnęły m.in. kompletny pancerz kuloodporny wraz z hełmem, niespotykany letni mundur PP w kolorze khaki, karabiny Mannlicher i Mosin, bardzo rzadki fiński pistolet maszynowy SUOMI, oraz pistolety przeznaczone dla policjantek (Mauser 1910, Browning 1906).
Na zakończenie konferencji, jej uczestnicy, mogli dotknąć eksponatów oraz włożyć policyjne mundury.
Źródło: KMP w Suwałkach
Napisz komentarz
Komentarze